Skip to content

718 Gornik Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Nov 21, 1997

Property Information

Block397.02
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,807
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
49%
Improvement Value:$144,500
51%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,547+0.2%
2024$8,530+1.1%
2023$8,440+0.0%
2022$8,437-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft1,807DeedBook 4465, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1969