Skip to content

1002 Florida Grove Rd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block397.02
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,468
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
49%
Improvement Value:$128,500
51%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+0.2%
2024$7,398+1.1%
2023$7,317+0.0%
2022$7,314-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969