Skip to content

694 Franklin Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 25, 2016

Property Information

Block397.07
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,350
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
49%
Improvement Value:$147,300
51%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,632+0.2%
2024$8,614+1.1%
2023$8,523+0.0%
2022$8,520-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 6811, Page 190

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4440, Page 708

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3757, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1969