Skip to content

698 Franklin Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2001

Property Information

Block397.07
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-BI-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,694
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
42%
Improvement Value:$193,500
58%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,025+0.2%
2024$10,006+1.1%
2023$9,899+0.0%
2022$9,896-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969