Skip to content

635 Kelly Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block397.10
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
44%
Improvement Value:$176,600
56%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,516+0.2%
2024$9,497+1.1%
2023$9,396+0.0%
2022$9,393-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 17598, Page 18

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 17416, Page 1814Recorded2/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1969