Skip to content

634 Franklin Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block397.10
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-BL-AG
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,900
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
46%
Improvement Value:$162,200
54%
Total Assessment$301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+0.2%
2024$9,063+1.1%
2023$8,967+0.0%
2022$8,964-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

To:

Sq Ft1,900DeedBook 17632, Page 63

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 17345, Page 215Recorded11/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969