Skip to content

650 Franklin Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block397.10
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-BL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,706
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
44%
Improvement Value:$179,000
56%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,588+0.2%
2024$9,569+18.0%
2023$8,109+0.0%
2022$8,106-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,062DeedBook 6994, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1969