Skip to content

642 Kelly Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2021

Property Information

Block397.11
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
48%
Improvement Value:$149,500
52%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,698+0.2%
2024$8,681+1.1%
2023$8,588+0.0%
2022$8,586-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 17241, Page 803Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 5961, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1969