Skip to content

650 Kelly Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block397.11
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
51%
Improvement Value:$135,400
49%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,273+0.2%
2024$8,256+1.1%
2023$8,168+0.0%
2022$8,166-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 19346, Page 1028

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,305DeedBook 19248, Page 1818Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$123,536

To:

Sq Ft1,305DeedBook 18906, Page 1676Recorded4/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1969