Skip to content

654 Kelly Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block397.11
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,236
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,600
43%
Improvement Value:$183,900
57%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700+0.2%
2024$9,680+1.1%
2023$9,577+0.0%
2022$9,574-4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969