Skip to content

636 Hornsby Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 21, 2008

Property Information

Block397.13
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,113
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
60%
Improvement Value:$91,800
40%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+0.2%
2024$6,949+1.1%
2023$6,876+0.0%
2022$6,873-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,113DeedBook 5940, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1924