Skip to content

1096 Andrews Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block397.14
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB, 1OFF/1APT
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,598
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
43%
Improvement Value:$178,000
57%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,834+3.8%
2024$9,470+1.1%
2023$9,369+0.0%
2022$9,366-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 17583, Page 1132

Property Built

Built

Year Built: 1969