Skip to content

1068 Andrews Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Sep 26, 2021

Property Information

Block397.14
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-BL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,788
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,900
45%
Improvement Value:$151,200
55%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+0.2%
2024$8,313+8.6%
2023$7,653+0.0%
2022$7,650-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$472,000

To:

DeedBook 18671, Page 1256

Property Sale

Sale
$178,000

To:

DeedBook 3793, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1969