Skip to content

1055 Rudyard Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 3, 2025

Property Information

Block397.17
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-W-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
51%
Improvement Value:$132,600
49%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,188+0.2%
2024$8,172+1.1%
2023$8,085+0.0%
2022$8,082-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

To:

DeedBook 19808, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1969