Skip to content

1054 Truxton Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block397.17
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,305
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
47%
Improvement Value:$156,400
53%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,906+0.2%
2024$8,888+1.1%
2023$8,794+0.0%
2022$8,791-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 19286, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1969