Skip to content

1045 Rudyard Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 26, 2000

Property Information

Block397.17
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
49%
Improvement Value:$144,500
51%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,547+0.2%
2024$8,530+10.1%
2023$7,745+0.0%
2022$7,743-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 4807, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1969