Skip to content

631 Franklin Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 1994

Property Information

Block399.01
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,305
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
48%
Improvement Value:$153,000
52%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,804+0.2%
2024$8,786+1.1%
2023$8,693+0.0%
2022$8,690-3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969