Skip to content

667 Franklin Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block399.01
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,761
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,300
45%
Improvement Value:$170,800
55%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,356+0.2%
2024$9,337+7.2%
2023$8,711+0.0%
2022$8,708-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 18625, Page 1174

Property Built

Built

Year Built: 1969