Skip to content

698 Gornik Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 26, 2026

Property Information

Block399.01
Lot49
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-A-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,305
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,900
51%
Improvement Value:$136,400
49%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,396+0.2%
2024$8,380+3.7%
2023$8,082+0.0%
2022$8,079-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,305DeedBook 18784, Page 1797

Property Sale

Sale
$271,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 17476, Page 126Recorded4/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1969