Skip to content

509 S. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block399.27
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,260
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,100
43%
Improvement Value:$129,800
57%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,906+0.2%
2024$6,892+3.8%
2023$6,640+0.0%
2022$6,638-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952