Skip to content

496 N. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block399.27
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,336
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,700
44%
Improvement Value:$120,300
56%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,487+0.2%
2024$6,474+1.1%
2023$6,405+0.0%
2022$6,403-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 17089, Page 1358Recorded2/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1952