Skip to content

508 N. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
May 30, 1997

Property Information

Block399.27
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,200
41%
Improvement Value:$123,600
59%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,330+0.2%
2024$6,317+4.0%
2023$6,071+0.0%
2022$6,069-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 4416, Page 71

Property Sale

Sale
$65,600
DeedBook 4328, Page 243

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 3840, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1952