Skip to content

512 N. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2006

Property Information

Block399.27
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,200
43%
Improvement Value:$113,800
57%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,034+0.2%
2024$6,022+4.2%
2023$5,779+0.0%
2022$5,777-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952