Skip to content

528 N. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block399.27
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,516
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
40%
Improvement Value:$129,300
60%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,502+0.2%
2024$6,489+4.0%
2023$6,241+0.0%
2022$6,239-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952