Skip to content

536 N. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block399.27
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,200
46%
Improvement Value:$99,400
54%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,600+0.2%
2024$5,588+4.5%
2023$5,350+0.0%
2022$5,348-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952