Skip to content

548 N. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block399.27
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,200
41%
Improvement Value:$125,400
59%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,384+0.2%
2024$6,371+5.1%
2023$6,059+0.0%
2022$6,057-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 7039, Page 631Recorded9/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952