Skip to content

539 S. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block399.27
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,331
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,100
41%
Improvement Value:$133,500
59%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,776+0.2%
2024$6,763+3.8%
2023$6,512+0.0%
2022$6,510-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 18514, Page 769

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 6874, Page 381Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 6080, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1952