Skip to content

527 N. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$241,500
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block399.28
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-AG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,200
42%
Improvement Value:$119,100
58%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,194+0.2%
2024$6,182+1.1%
2023$6,116+0.0%
2022$6,114+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$241,500

To:

Sq Ft1,228DeedBook 6144, Page 560

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 6100, Page 610

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3995, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1952