Skip to content

515 N. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block399.28
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,516
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,200
40%
Improvement Value:$129,200
60%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+0.2%
2024$6,486+4.0%
2023$6,238+0.0%
2022$6,236-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952