Skip to content

522 S. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Date
Nov 1, 2014

Property Information

Block399.28
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,331
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
42%
Improvement Value:$122,800
58%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+0.2%
2024$6,323+4.4%
2023$6,056+0.0%
2022$6,054-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4550, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1952