Skip to content

528 S. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2006

Property Information

Block399.28
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,331
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,200
39%
Improvement Value:$137,000
61%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,764+0.2%
2024$6,751+1.1%
2023$6,679+0.0%
2022$6,677-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5318, Page 468

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 4656, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1952