Skip to content

546 S. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block399.28
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-CC
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,331
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
43%
Improvement Value:$113,300
57%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,049+0.2%
2024$6,037+1.1%
2023$5,973+0.0%
2022$5,971+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$216,000

To:

Sq Ft1,331DeedBook 17499, Page 1496

Property Built

Built

Year Built: 1952