Skip to content

559 N. Park Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block399.28
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,200
42%
Improvement Value:$118,100
58%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,164+0.2%
2024$6,151+4.1%
2023$5,907+0.0%
2022$5,905-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 5112, Page 833

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 3766, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1952