Skip to content

457 Bruck Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 11, 2003

Property Information

Block400
Lot13.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SCB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
38%
Improvement Value:$112,600
62%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,521+0.2%
2024$5,510+43.5%
2023$3,840+0.0%
2022$3,839-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 5299, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1924