Skip to content

434 Lawrence St. Unit 13Perth Amboy, NJ 08861

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block401
Lot1.01
QualifierC0013
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO 2ND
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage786
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
54%
Improvement Value:$56,600
46%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,714+10.0%
2024$3,375+1.1%
2023$3,339+0.0%
2022$3,338+7.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5589, Page 540

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5292, Page 7417

Property Built

Built

Year Built: 1985