Skip to content

430 Keene St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2017

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block403
Lot18.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,998
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
26%
Improvement Value:$259,600
74%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,550+0.2%
2024$10,529+1.1%
2023$10,418+6.5%
2022$9,780-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,998DeedBook 6983, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 6891, Page 510Recorded11/18/2016

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 6860, Page 349Recorded9/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,089DeedBook 6808, Page 138Recorded4/14/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5734, Page 851