Skip to content

393 Grove St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 18, 1991

Property Information

Block404
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,533
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
29%
Improvement Value:$163,900
71%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,978+0.2%
2024$6,964+1.1%
2023$6,890+0.0%
2022$6,888-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,533DeedBook 3935, Page 848Recorded9/18/1991

Property Built

Built

Year Built: 1924