Skip to content

391 Grove St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block404
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-SC-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage785
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
47%
Improvement Value:$75,200
53%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,275+0.2%
2024$4,267+1.1%
2023$4,221+0.0%
2022$4,220-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft785DeedBook 19209, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1924