Skip to content

401 Bruck Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block407
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,320
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
39%
Improvement Value:$130,700
61%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,514+0.2%
2024$6,501+1.1%
2023$6,432+0.0%
2022$6,430-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6959, Page 871Recorded3/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1924