Skip to content

329 Grove St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block411
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,054
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
48%
Improvement Value:$85,600
52%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,945+0.2%
2024$4,935+1.1%
2023$4,883+0.0%
2022$4,881-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924