Skip to content

860 Francis St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2017

Property Information

Block413
Lot19.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description1.5S-B-CC-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
36%
Improvement Value:$162,900
64%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,696+0.2%
2024$7,681+1.1%
2023$7,599+0.0%
2022$7,597-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949