Skip to content

859 Wolff St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block413
Lot7.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage544
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
59%
Improvement Value:$57,100
41%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,160+0.2%
2024$4,152+24.3%
2023$3,339+0.0%
2022$3,338-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft544DeedBook 18794, Page 272

Property Sale

Sale
$55,257

To:

Sq Ft544DeedBook 5922, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1924