Skip to content

300 Meinzer St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Date
Nov 6, 2019

Property Information

Block415
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,002
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
50%
Improvement Value:$85,700
50%
Total Assessment$172,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,192+0.2%
2024$5,182+1.1%
2023$5,127+0.0%
2022$5,125+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924