Skip to content

852 Kriel St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1996

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block416
Lot15.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,368
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,100
38%
Improvement Value:$134,200
62%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+0.2%
2024$6,483+1.1%
2023$6,414+0.0%
2022$6,412-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 19836, Page 1510

Property Sale

SaleMulti
$190,000

To:

DeedBook 5190, Page 697

Property Sale

SaleMulti
$109,900

To:

DeedBook 4304, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1996