Skip to content

850 Kriel St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Feb 25, 2008

Property Information

Block416
Lot16.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5SB5G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage960
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,900
45%
Improvement Value:$95,100
55%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,219+0.2%
2024$5,209+1.1%
2023$5,154+0.0%
2022$5,152-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft960DeedBook 5925, Page 409

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 5516, Page 88

Property Sale

Sale
$35,828
DeedBook 4614, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1924