Skip to content

809 Gadek Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block423
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,218
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
45%
Improvement Value:$84,900
55%
Total Assessment$155,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,679+0.2%
2024$4,670+1.1%
2023$4,620+0.0%
2022$4,619-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919