Skip to content

980 High St.(Block 426 Lot 3.04)Perth Amboy, NJ 08861

Vacant Land

Last Sale Price
$237,360,000
Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block426
Lot3.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionWH 718,323
Dwellings0
ZoningS-3A
Sq Footage---
Acreage64.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,077,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$22,077,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$666,090+0.2%
2024$664,766+1.1%
2023$657,701+0.0%
2022$657,480-23.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$237,360,000

To:

DeedBook 17045, Page 1151

Property Sale

SaleMulti
$62,050,239

From:

To:

DeedBook 6744, Page 71Recorded10/16/2015

Also conveyed in this deed

3 parcels

Property Sale

Sale
$406,000
DeedBook 5386, Page 875