Skip to content

925 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block431
Lot24.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S/5APT/5G
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage4,602
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,900
22%
Improvement Value:$507,100
78%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,968+2.0%
2024$19,572-2.6%
2023$20,090+0.0%
2022$20,084-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft4,602DeedBook 17215, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1910