Skip to content

927 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2010

Property Information

Block431
Lot27.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB, OFFICE
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage1,260
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
75%
Improvement Value:$36,300
25%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,534+3.8%
2024$4,366+1.1%
2023$4,320+0.0%
2022$4,318-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4162, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1930