Skip to content

364 Bruck Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block436
Lot10.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage777
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
49%
Improvement Value:$96,000
51%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,678+0.2%
2024$5,667+1.1%
2023$5,606+0.0%
2022$5,605-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft777DeedBook 6999, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 6303, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1924